Jak wybrać garaż blaszany

Dlaczego warto zainwestować w garaż balszany?

Każdy właściciel auta, który nie posiada własnego domu z podwórkiem, wie, że parkowania pojazdów na ulicy, choćby było to pod samym wejściem do bloku czy kamienicy, niesie ze sobą wiele niedogodności. Choć kradzież auta nie jest zjawiskiem tak nagminnym jak niegdyś, to same warunki atmosferyczne sprawiają, że w zimie trzeba poświęcić nieco czasu na odśnieżanie samochodu, a także rozgrzewanie silnika, natomiast na jesieni i na wiosnę często traci się cenne minuty na usuwanie liści i gałęzi z przedniej szyby. Wspomnieć też można o ptakach, które mają brzydki zwyczaj brudzenia naszej karoserii i szyby swoimi odchodami. Znacznym ułatwieniem życia jest blaszany garaż.

Dlaczego akurat blaszany, a nie murowany?

Głównym powodem jest jego mobilność – gdy zdarzy się zmiana miejsca zamieszkania, garaż tego typu da się łatwo przetransportować. W przypadku murowanego są tylko dwie opcje – rozbiórka lub sprzedaż (a tu nie zawsze znajdzie się chętny nabywca). A jaki garaż blaszany nabyć? Producenci mają do wyboru dwa ich rodzaje – garaż blaszany ocynkowany lub garaż blaszany akrylowy. Modele te różnią się między sobą nie tylko materiałami, ale również i bramą wjazdową. Można znaleźć konstrukcję mające bramę dwuskrzydłową, jak i uchylną, a także jednoskrzydłową. Wielkość garażu uzależniona jest od tego, jakim autem dysponuje nabywca – oprócz samej powierzchni na auto w garażu musi znaleźć się też miejsce na swobodne poruszanie, a nie zaszkodzi również miejsce na narzędzia, części zapasowe czy kanistry. Drugim powodem wyboru garażu blaszanego jest fakt, że taki garaż o powierzchni do 25m2 nie wymaga pozwoleń na budowę. Zgodnie z Art. 29, rozdz. 4 pkt 2: ” Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych ) o powierzchni zabudowy do 25 m 2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać 500m 2 powierzchni działki.”. Interpretując powyższy przepis stwierdzić można, iż na każdej działce o powierzchni 500m 2, można bez pozwolenia postawić obiekt gospodarczy ( np. garaż blaszany ) o powierzchni do 25 m 2. W urzędzie należy zgłosić jedynie fakt postawienia takiego obiektu i ewentualnie wypełnić odpowiedni formularz.

Standardowy garaż blaszany

Standardowy garaż blaszany ma wymiary 3 m szerokości oraz 5 długości. W zależności od preferencji właściciela może być wyposażony w okienko lub/i dodatkowe drzwiczki. Przed wyborem najlepiej zastanowić się, co naprawdę się przyda. Do tego ważne jest również miejsce, w którym ma stanąć garaż – jeżeli znajdzie się pod drzewami, warto pomyśleć o dachu, którego kierunek spadu sprawi, że będą ześlizgiwać się z niego opadające na jesień gałęzie i liście. Firmy oferujące garaże blaszane mają w swojej ofercie zarówno dachy ze spadem do tyłu, jak też i ze spadem na bok prawy lub lewy, a także dachy dwuspadowe. Jeżeli garaż nie będzie przylegał do budynku, a będzie obiektem wolnostojącym, warto rozejrzeć się za firmą, która wykona ocieplenie garażu – w przypadku, jeżeli sam producent nie oferuje takiej opcji.

Wracając zaś do samych garaży – ich cena różni się w zależności od wymienionych elementów, jak rodzaj bramy, rodzaj dachu, materiały konstrukcyjne. Wybierając dostawcę garażu należy także zwrócić uwagę na to, czy montaż na miejscu docelowym wliczony jest w cenę, czy też wymaga dodatkowej opłaty. 

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.